uMap - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: Site is readonly for maintenance
ja: メンテナンス中のため現在読み込み専用です。

en: name
ja: 名称

en: description
ja: 概要

en: details
ja: 詳細

en: Link to a page where the licence is detailed.
ja: ライセンス詳細ページへのリンク

en: URL template using OSM tile format
ja: OSMタイルフォーマットを利用したURLテンプレート

en: Order of the tilelayers in the edit box
ja: 編集ボックス内のタイルレイヤ並び順

en: Only editable with secret edit link
ja: 非公開の編集リンクからのみ編集可能

en: Everyone can edit
ja: だれでも編集可能

en: center
ja: 中心点

en: zoom
ja: ズーム

en: locate
ja: 現在地

en: Locate user on load?
ja: 読み込み時に現在地を表示？

en: Choose the map licence.
ja: マップのライセンスを選択

en: licence
ja: ライセンス

en: owner
ja: 所有者

en: editors
ja: 編集者

en: edit status
ja: 編集ステータス

en: share status
ja: 共有状況

en: settings
ja: 設定

en: Clone of
ja: 複製元

en: display on load
ja: 読み込み時に表示

en: Display this layer on load.
ja: 読み込み時にこのレイヤを表示

en: Browse %(current_user)s's maps
ja: %(current_user)sのマップを閲覧

en: %(current_user)s has no maps.
ja: %(current_user)s はまだ地図を作成していません。

en: Login
ja: ログイン

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: uMap lets you create maps with <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> layers in a minute and embed them in your site.
ja: uMapを使うと <a href="%(osm_url)s" />OpenStreetMap</a> レイヤを使った地図を作って、ウェブページに埋め込むことが簡単にできます。

en: Choose the layers of your map
ja: マップに表示させるレイヤを選択

en: Add POIs: markers, lines, polygons...
ja: POI: マーカーやライン、ポリゴンなどを追加

en: Manage POIs colours and icons
ja: POIのアイコンと色を調整

en: Manage map options: display a minimap, locate user on load…
ja: オプション選択: ミニマップの表示、表示時にユーザの位置へ移動、等々

en: Batch import geostructured data (geojson, gpx, kml, osm...)
ja: 地理データの一括インポート (geojson, gpx, kml, osmなど)

en: Choose the license for your data
ja: 作成したデータのライセンスを選択

en: Embed and share your map
ja: サイトへのマップ表示と共有

en: And it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
ja: uMapは <a href="%(repo_url)s">オープンソース</a>です！

en: Create a map
ja: マップを作成

en: Play with the demo
ja: デモを表示

en: This is a demo instance, used for tests and pre-rolling releases. If you need a stable instance, please use <a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>. You can also host your own instance, it's <a href="%(repo_url)s">open source</a>!
ja: これはリリース前テストと試運転用のデモサーバです。安定したサーバは<a href="%(stable_url)s">%(stable_url)s</a>を利用してください。uMapは<a href="%(repo_url)s">Open Source</a>ですので、自分でサーバを作ることも可能です！

en: You are logged in. Continuing...
ja: ログインしました

en: More
ja: さらに表示

en: Log in
ja: ログイン

en: Sign in
ja: サインイン

en: About
ja: uMapについて

en: Change password
ja: パスワードを変更

en: Log out
ja: ログアウト

en: Password change
ja: パスワードを変更

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: セキュリティ確認のため、古いパスワードを入力してください。次に、入力ミスがないように、新しいパスワードを2回入力してください。

en: Old password
ja: 古いパスワード

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password confirmation
ja: 新しいパスワードの確認

en: Change my password
ja: パスワードを変更

en: Password change successful
ja: パスワード変更に成功

en: Your password was changed.
ja: パスワードは変更されました

en: Search maps
ja: 地図を検索

en: Search
ja: 検索

en: View the map
ja: マップ表示

en: Map editors updated with success!
ja: マップ編集者の更新が完了しました！

en: Only its owner can delete the map.
ja: マップを削除できるのは所有者だけです

en: Your map has been cloned! If you want to edit this map from another computer, please use this link: %(anonymous_url)s
ja: マップの複製が完了しました！ このマップを他の端末から編集する場合、以下のリンクを使用してください: %(anonymous_url)s

en: Congratulations, your map has been cloned!
ja: マップの複製が完了しました！

en: Layer successfully deleted.
ja: レイヤ削除完了
